Peruvian Swim Fed. Champ. Meet                 30/06/2022 - 6:28 PM
Selectivo XII Juegos Suramericanos de Asuncio - 30/06/2022 to 02/07/
 
 Event 8  Boys 400 LC Meter Libre
==================================================================
         R.M.: W 3:40,07  26/07/2009Paul Biedermann, GER
         R.N.: N 3:52,18  29/04/2021Joaquin Daniel Vargas, AZFL-FG
   R.N.C.J.B.: B 3:55,95  05/03/2020Joaquin Daniel Vargas, SWIM FL
   R.N.C.J.A.: A 4:02,44  16/12/2017Joaquin Daniel Vargas, GCC
   R.N.C.I.B.: I 4:21,34  09/10/2014Adrian Patrik Paseta, PER
                 5:06,54  MM Marca Minima
    Name            Age Team                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Ywanaga, Adrian  17 Streamline        4:14,45    4:12,28IMM     
             30,39      1:01,90 (31,51)
        1:33,78 (31,88)     2:05,25 (31,47)
        2:37,16 (31,91)     3:09,20 (32,04)
        3:41,28 (32,08)     4:12,28 (31,00)
  2 Ruiz, Rodrigo M  16 Asociacion Yaku   4:18,07    4:23,22 MM     
             30,05      1:01,98 (31,93)
        1:34,44 (32,46)     2:06,66 (32,22)
        2:40,20 (33,54)     3:14,46 (34,26)
        3:49,17 (34,71)     4:23,22 (34,05)
  3 Lopez, Karlo Fa  15 Natación ES Vid   4:28,94    4:27,55 MM     
             29,46      1:02,90 (33,44)
        1:37,20 (34,30)     2:11,09 (33,89)
        2:45,64 (34,55)     3:19,76 (34,12)
        3:54,13 (34,37)     4:27,55 (33,42)
  4 Zegarra, Joaqui  16 Club Deportivo    4:30,55    4:33,16 MM     
             29,14      1:01,87 (32,73)
        1:35,98 (34,11)     2:11,34 (35,36)
        2:47,59 (36,25)     3:23,85 (36,26)
        4:00,10 (36,25)     4:33,16 (33,06)
  5 Cahuana, Zinedi  15 Asociacion Yaku   4:38,33    4:35,46 MM     
             30,76      1:04,95 (34,19)
        1:40,41 (35,46)     2:15,64 (35,23)
        2:50,90 (35,26)     3:25,80 (34,90)
        4:01,24 (35,44)     4:35,46 (34,22)
  6 Flores, Vicente  13 Club Surco        4:35,50    4:36,60 MM     
             31,34      1:05,79 (34,45)
        1:40,86 (35,07)     2:16,29 (35,43)
        2:51,96 (35,67)     3:27,65 (35,69)
        4:02,37 (34,72)     4:36,60 (34,23)
  7 Quinto, Cesar G  14 Aquatica Sport    4:35,71    4:37,42 MM     
             31,30      1:05,87 (34,57)
        1:41,70 (35,83)     2:17,34 (35,64)
        2:53,09 (35,75)     3:28,96 (35,87)
        4:04,12 (35,16)     4:37,42 (33,30)
  8 Concepcion, Wil  15 Asociación Esta   4:36,50    4:38,58 MM     
                            1:05,88 ( )
                                2:16,38 ( )
                                3:28,04 ( )
      4:38,58 (1:10,54)                    
  9 Espinoza, Rodri  13 Wolves Team       4:39,80    4:40,56 MM     
             31,25      1:06,45 (35,20)
        1:42,55 (36,10)     2:18,54 (35,99)
        2:55,04 (36,50)     3:30,96 (35,92)
        4:07,31 (36,35)     4:40,56 (33,25)
 10 Motta, Erick Se  16 Aquaxtreme             NT    4:41,66 MM     
             30,15      1:04,17 (34,02)
        1:39,59 (35,42)     2:15,64 (36,05)
        2:52,33 (36,69)     3:29,48 (37,15)
        4:06,49 (37,01)     4:41,66 (35,17)
 11 Stoll, Niklas    15 Club DE Regatas   4:36,64    4:42,43 MM     
             32,45      1:07,44 (34,99)
        1:43,90 (36,46)     2:20,31 (36,41)
        2:57,16 (36,85)     3:33,40 (36,24)
        4:09,23 (35,83)     4:42,43 (33,20)
 12 Sanchez, Andre   14 Natación ES Vid   4:43,72    4:42,59 MM     
             32,06      1:06,77 (34,71)
        1:42,33 (35,56)     2:18,41 (36,08)
        2:54,93 (36,52)     3:31,01 (36,08)
        4:07,22 (36,21)     4:42,59 (35,37)
 13 Canepa, Carlos   39 Internacional A        NT    4:42,74 MM     
             32,76      1:07,81 (35,05)
        1:43,95 (36,14)     2:20,33 (36,38)
        2:57,14 (36,81)     3:33,15 (36,01)
        4:09,24 (36,09)     4:42,74 (33,50)
 14 Solimano, Gaeta  13 Club DE Regatas   5:13,38    4:43,10 MM     
             32,08      1:08,36 (36,28)
        1:44,79 (36,43)     2:20,41 (35,62)
        2:56,92 (36,51)     3:33,16 (36,24)
        4:09,72 (36,56)     4:43,10 (33,38)
 15 Salas, Gabriel   19 Aquaxtreme        4:43,38    4:43,78 MM     
             30,82      1:05,16 (34,34)
        1:40,42 (35,26)     2:17,11 (36,69)
        2:54,43 (37,32)     3:32,05 (37,62)
        4:08,87 (36,82)     4:43,78 (34,91)
 16 Berra, Abraham   15 Nada Perú         4:38,73    4:44,76 MM     
             30,57      1:05,31 (34,74)
        1:41,43 (36,12)     2:18,55 (37,12)
        2:55,43 (36,88)     3:33,32 (37,89)
        4:09,96 (36,64)     4:44,76 (34,80)
 17 Narrea, Josuč L  19 Club Surco             NT    4:45,78 MM     
             32,43      1:08,15 (35,72)
        1:44,40 (36,25)     2:21,70 (37,30)
        2:58,70 (37,00)     3:35,48 (36,78)
        4:11,22 (35,74)     4:45,78 (34,56)
 18 Serquen, Alejan  14 Club DE Regatas   5:01,81    4:51,82 MM     
             32,05      1:08,52 (36,47)
        1:46,12 (37,60)     2:23,64 (37,52)
        3:01,39 (37,75)     3:38,52 (37,13)
        4:16,13 (37,61)     4:51,82 (35,69)
 19 Granda, Luis Ar  12 Atlantes Club     4:58,09    4:53,27 MM     
             32,43      1:08,66 (36,23)
        1:46,07 (37,41)     2:23,29 (37,22)
        3:00,74 (37,45)     3:38,30 (37,56)
        4:16,69 (38,39)     4:53,27 (36,58)
 20 Mora, Italo Deo  17 Club Deportivo    4:59,38    5:02,82 MM     
                            1:07,72 ( )
                                2:24,55 ( )
                                3:44,33 ( )
      5:02,82 (1:18,49)                    
 21 Matos, Andree S  13 Club DE Regatas   5:08,40    5:07,63        
             33,29      1:11,12 (37,83)
        1:50,76 (39,64)     2:29,64 (38,88)
        3:09,39 (39,75)     3:49,34 (39,95)
        4:29,34 (40,00)     5:07,63 (38,29)
 -- Calderon, Luis   14 Asociacion Yaku   4:17,69         NS